Ogłoszenia Siedlce na NaszeSiedlce.pl > Wiadomości > Jak prawidłowo dbać o soczewki kontaktowe

Jak prawidłowo dbać o soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe to wybór coraz większej liczby osób, które cierpią na wady wzroku. Są one bowiem wygodne i praktycznie niewyczuwalne podczas noszenia, zapewniają doskonałą jakość widzenia oraz pozwalają nam całkowicie zrezygnować z niewygodnych okularów. Decydując się na soczewki kontaktowe niezwykle ważna jest jednak ich prawidłowa higiena oraz pielęgnacja. Jak dbać o soczewki kontaktowe i jakich produktów warto używać do ich pielęgnacji?

Soczewki kontaktowe – wszystko, co musisz wiedzieć o ich pielęgnacji

Prawidłowo użytkowane oraz konserwowane soczewki kontaktowe to gwarancja zdrowia naszych oczu. Zanim więc założymy swoje pierwsze soczewki kontaktowe warto dowiedzieć się, jakich zasad powinniśmy przestrzegać podczas ich noszenia, jak je przechowywać oraz prawidłowo konserwować.

Przed pierwszym użyciem soczewek powinniśmy się także zaopatrzyć w dobrej jakości środki służące do ich pielęgnacji, do których należy płyn Multiplus marki Renu. Warto także pamiętać, że przed każdym dotknięciem soczewek powinniśmy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem. Najbezpieczniejsze jest użycie bezzapachowego, antybakteryjnego mydła w płynie, w które także warto się zaopatrzyć zanim sięgniemy po soczewki.

Wieczorne czyszczenie i konserwacja soczewek kontaktowych

Każdego wieczora, po dokładnym umyciu i osuszeniu rąk, zdejmujemy soczewki i odkładamy je do przeznaczonego do ich przechowywania pojemnika. Jego wnętrze wypełniamy płynem dezynfekującym do soczewek Multiplus. Soczewki powinniśmy czyścić regularnie, co wieczór, od razu po ich zdjęciu. Dzięki temu będą one bezpieczne w codziennym użytkowaniu oraz zapewnią nam najlepsze rezultaty widzenia.

Dobrym wyborem do czyszczenia oraz przechowywania soczewek jest wspominany już płyn Multiplus, który świetnie usuwa osad białkowy z soczewek, oczyszcza je oraz dodatkowo nawilża. Płyn ten możemy z powodzeniem wykorzystać także do oczyszczenia soczewek z widocznych na nich osadów oraz zabrudzeń. W tym celu umieszczamy soczewkę na dłoni, wyciskamy na dłoń kilka kropel płynu Multiplus i delikatnie przecieramy nim soczewkę.

Po oczyszczeniu obu soczewek warto jeszcze raz delikatnie przetrzeć je za pomocą płynu do dezynfekcji, co da nam gwarancję, że są one zupełnie czyste. Po oczyszczeniu ostrożnie wkładamy soczewki do pojemnika wypełnionego płynem do dezynfekcji i zamykamy go. W ten sposób przygotowane soczewki kontaktowe będą gotowe do założenia następnego ranka.

Pojemnik też trzeba czyścić!

Na samym czyszczeniu soczewek ich pielęgnacja jeszcze się nie kończy! Nie powinniśmy bowiem zapominać także o regularnym opróżnieniu pojemnika, w którym je przechowujemy oraz jego wyczyszczeniu. Tę czynność także powinniśmy wykonywać co wieczór. W tym celu wylewamy z pojemnika resztki dostępnego płynu Multiplus, przemywamy go świeżym płynem oraz ponownie napełniamy. Sam pojemnik zaleca się wymieniać na nowy po upływie ok. miesiąca jego użytkowania.